Перейти до основного вмісту

ЗВІЛЬНЕННЯ З РОБОТИ ПРАЦІВНИКА (ПРИМУСОВЕ).

В даний час не визначеності, кризи (економічної, політиної, військової, суспільної) багато роботодавців звільняють, скорочують праівників (персонал). 
Не кожен працівник знає свої права у такій ситуації (звільнення, скорочення) з роботи, і майже одиниці звертаються по юридичну (правову) допомогу у такій ситуації до юриста.

Спробуємо коротко розписати права працівника та алгоритм дій у випадку звільнення, скорочення з роботи.

1. Не підписуйте заяву про звільнення за власним бажанням або за згодою сторін. 
У жодному випадку не пишіть вищевказаних заяв, оскільки ви відмовитесь добровільно від своїх прав та компенсації за звільнення. Інколи роботодавець вимагає писати таку заяву, погрожує звільнити по статті, або звільнити за недостачу коштів, товару. Проте не вірте погрозам роботодавця і настоюйте на своєму до кінця, в крайньому випадку повідомте роботодавця, що перед тим як писати заяву ви бажаєте проконсультуватись у юриста, а тоді вже приймете рішення.

2. Підстави для звільнення працівника роботодавцем.
У ст. 40, 41 Кодексу законів про працю України,  перераховані підстави для звільнення працівника роботодавцем. 
У випадку якщо ви як працівник, є державним службовцем, військово службовцем, то у спеціальних законах, статутах є прописані ще додаткові підстави для звільнення таких категорій працівників. У таких випадках вам необхідно отримати консультацію юриста щодо вашого звільнення, але у Рекомендаціях Вищого адміністравтиного суду України від 2008 року сказано, що при звільненні з роботи держслужбовця, військовослужбовця ротободавець повинен виконати гарантії, що надаються КЗпП (КЗоТ) України.
У таких випадках наказ про звільнення повинен бути обгрунтований обєктивної обставиною (наявністю у діях працівника дисциплінарного проступку про що має бути складено акт службового розслідування, рішення суду про поновлення працівника на займану посаду, реорганізація виробництва, підприємства). Ці відомості повинні бути повідмоленні працівнику у письмовій формі під підпис працівника.

3. Переважне право на залишення на роботі при вивільненні працівників.
При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається:
 - сімейним - при наявності двох і більше утриманців;
- особам, в сім'ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком;
- працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації;
- працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва;
- учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій;
- працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання;
- особам з числа депортованих з України, протягом п'яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України;
- працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби.
Перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.
У вересні 2013 року Верховний суд України зробив правовий висновок, що у випадку ліквідації підприємства (установи) і свторення на її місце аналогічного підприємства (установи) не можве вважаись ліквідації, а є реорганцізаціє у цілях прав та гарантій працівників. Таке рішення ВСУ має силу закону для всіх в тому числі і судів.

4. Гарантії для соціально вразливих верств населення.
КЗпП (КЗоТ) України та інші закони надають додаткові гарантії для соціально вразливих верств населення (жінки, вагітні жінки, матері - одиночки, батьки - одиночки, інваліди і інші).
Так, ст. 184 КЗпП України вказує, що забороняється відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату з мотивів, пов'язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до трьох років, а одиноким матерям - за наявністю дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда.
Звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - частина шоста статті 179), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням. Обов'язкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору.

       У даній статті розглянуто найбільш типові випадки, але  в кожному випадку варто розглядати всі обставини, індивідуально оцінювати всі обставини, надавати їм належну правову (юридичну оцінку). Для цього необхідно звертатись до юриста.

Бажаю вам успіху, хорошої і добре оплачуваної праці.

автор,
юрист Іван Цебак

статті по категорії "праця та зайнятість"Популярні дописи з цього блогу

Запит податкової про надання інформації. Що робити ???

В Україні ніби-то за вказівкою Уряду ("Гнати в шию перевіряючих " - автор А.Яценюк) зменшилась кількість перевірок, але все таки чесні підприємці отримують незаконні запити податової, зустрічають перевіряючих.

Що робити, якщо ваше підприємство отримало "черговий" ,"законний" запит податкової про надання документів та інформації.
З однієї сторони не надання відповіді є підставою для позапланової перевірки п. 78.1.1. ст. 78 ПКУ, але з другої сторони надання відповіді, документів та інформації не є гарантією, що перевірки не буде.

В перше чергу звертаємо увагу на наявність підпису (оригіналу не факсиміле) та посади, особи що підписала; наявність печатки.

В другу чергу розуміємо, що запит маємо отримати по пошті на податкову адресу або під розписку ,а від так факси, мейли тощо не є належно отримані.

Якщо дотримано 1 і 2 умова, то дивимось на суть запиту, та беремо до уваги вступ, до цієї статті, про 99%  можливості (гарантії) первірки.
Розуміємо, що можемо п…

Порушення митних правил за новим Митним кодексом

Не минуло і року часу дії Митного кодексу України (почав діяти 01 06 2012 року), а громадяни та субєкти господарювання (фірми) вже відчули на собі "тягар" нових штрафів.
Митні органи звітують про перевиконання в частині стягнення штрафів  і тим самим заповнють бюджет  України (так як сового часу це робили ДАІшники), у деяких випадках в цьому допомагають і судим, які на підстві складених протоколів митних органів виносять совї рішення.

Проте давайте більш детально розглянемо процедуру штрафування.

Глава 68 митного кодексу України  - Види порушень митних правил та відповідальність за такі правопорушення - регулює види порушента та відповідальність за них.

Отже, митний кодекс встановив такі види порушень митних правил:

- Стаття 468. Порушення режиму зони митного контролю,
- Стаття 469. Неправомірні операції з товарами, митне оформлення яких не закінчено, або з товарами, що перебувають на тимчасовому зберіганні під митним контролем.,
- Стаття 470. Недоставлення товарів, транспо…

Автомобіль на іноземних номерах

Сьогодні дедалі частіше на вулицях України можна побачити автомобілі на іноземних номерах (польські, чеські, литовські, латвійські, німецькі, голандські і так далі).
Невже дійсно так багато іноземців прибувають до України на своїх авто?
Насправді 90% таких автомобілів належать українцям, які на законних підставах  володіють та використовують даний автомобіль в Україні.
Чому так склалось, що так багато українців використовують авто на іноземних номерах?
У нас в Україні авто дорогі, чому ? на перший погляд всі знають чому, але якщо точно і детально, то ніхто не знає, і я також не до кінця розумію, чому авто яке коштує в ЄС 10 тис. євро у нас коштує 14 -15 тис. євро. Але факт є фактом. Із уживаними авто, ще гірше, у ЄС вони у двічі а то і тричі дешевші а ніж їх аналоги в Україні.
Пригнати авто із ЄС і розмитнити авто також справа не дешева, крім цього до авто є ряд вимог.

Тому українці знайшли "можливість" купувати авто у ЄС, не розмитнювати його і при цьому на законних підста…