Часто в житті бувають ситуації, що на одну і цю саму нерухомість /квартиру, будинок,тощо/ претендують особи які разом не можуть жити /розлучені чоловік і жінка на спільну квартиру; далекі і не дуже родичі на будинок отриманий у спадок, тощо /.
Закон містить теоретичні способи вирішення цієї проблеми, проте на практиці її вирішив вперше Верховний суд України 02.07.2014р. Чому важливо що саме Верховний суд України ? Тому що рішення Верховного суду України мають силу закону для інших подібних справ /прецедент/.
Ось цитата висновку цього суду.
ПРАВОВА ПОЗИЦІЯ, висловлена ВСУ при розгляді справи
Відповідно до статті 365 ЦК України право особи на частку у спільному майні може бути припинене за рішенням суду на підставі позову інших співвласників, якщо:
1) частка є незначною і не може бути виділена в натурі;
2) річ є неподільною;
3) спільне володіння і користування майном є неможливим;
4) таке припинення не завдасть істотної шкоди інтересам співвласника та членам його сім'ї.
Суд постановляє рішення про припинення права особи на частку у спільному майні за умови попереднього внесення позивачем вартості цієї частки на депозитний рахунок суду.
Задовольняючи позов про припинення права власності відповідачки на S_1 частку житлового будинку з виплатою їй вартості цієї частки, суд першої інстанції виходив із того, що таке припинення (пункт 4 частини першої статті 365 ЦК України) не завдасть істотної шкоди її інтересам, оскільки вона є громадянином іншої держави, в якій проживає й працює, а спірну власність використовує тільки для літнього відпочинку.
Суд апеляційної інстанції, з яким погодився й касаційний суд, вважав такий висновок необґрунтованим з тих підстав, що порушується принцип рівності прав співвласників, а правовий режим спільної часткової власності враховує інтереси всіх її учасників і забороняє обмеження прав одних учасників за рахунок інших.
Такий висновок суду свідчить про неправильне застосування статті 365 ЦК України, оскільки відповідно до цієї норми, зокрема пункту 4 частини першої статті 365 ЦК України, право власності співвласника на частку в спільному майні може бути припинено, але за умови, що така шкода не буде істотною. Саме ця обставина є визначальною при вирішенні позову про припинення права на частку у спільному майні за вимогою інших співвласників.
Отже, у випадку наявності труднощів у користуванні нерухомістю /квартиру, будинок, дача, гараж тощо/ є правовий спосіб вирішення проблеми.
Коментарі
Дописати коментар