Перейти до основного вмісту

Юридичні тонкощі Стартапу (Хайтек-стартап)

У період кризи багато осіб пробують свої сили для розвитку власного бізнесу. Бувають особи, що обєднуються із однодумцями і відкривають стартапи.

Старта́п или старта́п-компа́ния (от англ. start-up — запускать) — компания с короткой историей операционной деятельности. Как правило, такие компании созданы недавно и находятся в стадии развития или исследования перспективных рынков. Термин стартап стал популярным во времена пузыря доткомов, когда было создано большое количество интернет-компаний. Новые проекты в отраслях высоких технологий часто называют хайтек-стартап. Термин стартап применяется для всех отраслей экономики. На примере сферы информационных технологий и интернет-проектов, ИТ-стартапами называют новые компании, только появляющиеся или планируемые к созданию. ИТ-стартапы не привязаны к агрессивным маркетинговым и пиар-методам, направленным на быструю раскрутку фирмы. ИТ-стартапы могут создаваться на длительный срок и с большим сроком выхода на рынок (к примеру, создание продукта в течение двух лет и только после этого выход на рынок и продвижение). (за даними Вікіпедії)

Для осіб, які працюють самостійно для початку діяльності рекомендовано зареєструватись ФО-П (фізична особа підприємець) та обрати систему оподаткування. Ці особи інколи вважають себе фрілансерами. Як правило вони виконують роботу самостійно під конкретного замовиника.

Читайте детально статтю "Фрілансер: оподаткування доходів"

Для осіб, які вирішили обєднатись і створити компанію (стартап) варто також мати на увазі ряд юридичних тонкощей (формальності). Як правило стартапівці на практиці на початку діяльності не приділяють увагу формальностями, а коли виникають проблеми то їх вирішення у правовому полі займає багато часу, коштів, а інколи і частину компанії стартапу.

Класичним прикладом для своїх клієнтів я наводжу фільм "Соціальна мережа" (фільм про фейсбук) коли один із засновнинків маніпулюючи нормами корпоративного права зводить частку свого партнера факточно до 0%, а від так і дохід від діяльності стартапу для цього засновника становитиме 0.

І так поговоримо про мінімальний пакет формальностей (юридичних вимог).
1/ реєстрація компанії - як правило ТзОВ, при оформлені статуту варто детально опистаи права і обовязки власників ТОВ, повноваження директора, спосіб прийняття рішення і чітко розподілити повноваження.
2/ вибрати оптимальну податкову модель,
3/ при наявності найманих працівників - необхідно укладати трудові договори (в яки передбачити крім вимог визначених трудовим законодавтвом, вимоги до права на обєкти інтелектуальної власності, врегулювати режим не розголошення комерційної та конфіденційної таємниці).
4/ створити в т.ч. і правову основу захисту комерційної та конфіденційної таємниці,
5/ налагодити документо оборот (замовити типові договори для роботи із контрагентами, створити систему обліку і зберігання важливх документів (договорів, актів, накладних, наказів, тощо).

Цей передік можна ще деталізуватиі продовжити, але цього мінімуму має бути достатньо.

Варто не основні процеси передати на аутсорсинг (залучити спеціалістів із сторони на основі договору), як правило це будуть: юрист, бухгалтер, кадровик.

Бажаю Вам успіху та досягнення поставлених цілей.

автор
юрист Іван ЦебакПопулярні дописи з цього блогу

Порушення митних правил за новим Митним кодексом

Не минуло і року часу дії Митного кодексу України (почав діяти 01 06 2012 року), а громадяни та субєкти господарювання (фірми) вже відчули на собі "тягар" нових штрафів.
Митні органи звітують про перевиконання в частині стягнення штрафів  і тим самим заповнють бюджет  України (так як сового часу це робили ДАІшники), у деяких випадках в цьому допомагають і судим, які на підстві складених протоколів митних органів виносять совї рішення.

Проте давайте більш детально розглянемо процедуру штрафування.

Глава 68 митного кодексу України  - Види порушень митних правил та відповідальність за такі правопорушення - регулює види порушента та відповідальність за них.

Отже, митний кодекс встановив такі види порушень митних правил:

- Стаття 468. Порушення режиму зони митного контролю,
- Стаття 469. Неправомірні операції з товарами, митне оформлення яких не закінчено, або з товарами, що перебувають на тимчасовому зберіганні під митним контролем.,
- Стаття 470. Недоставлення товарів, транспо…

Запит податкової про надання інформації. Що робити ???

В Україні ніби-то за вказівкою Уряду ("Гнати в шию перевіряючих " - автор А.Яценюк) зменшилась кількість перевірок, але все таки чесні підприємці отримують незаконні запити податової, зустрічають перевіряючих.

Що робити, якщо ваше підприємство отримало "черговий" ,"законний" запит податкової про надання документів та інформації.
З однієї сторони не надання відповіді є підставою для позапланової перевірки п. 78.1.1. ст. 78 ПКУ, але з другої сторони надання відповіді, документів та інформації не є гарантією, що перевірки не буде.

В перше чергу звертаємо увагу на наявність підпису (оригіналу не факсиміле) та посади, особи що підписала; наявність печатки.

В другу чергу розуміємо, що запит маємо отримати по пошті на податкову адресу або під розписку ,а від так факси, мейли тощо не є належно отримані.

Якщо дотримано 1 і 2 умова, то дивимось на суть запиту, та беремо до уваги вступ, до цієї статті, про 99%  можливості (гарантії) первірки.
Розуміємо, що можемо п…

Автомобіль на іноземних номерах

Сьогодні дедалі частіше на вулицях України можна побачити автомобілі на іноземних номерах (польські, чеські, литовські, латвійські, німецькі, голандські і так далі).
Невже дійсно так багато іноземців прибувають до України на своїх авто?
Насправді 90% таких автомобілів належать українцям, які на законних підставах  володіють та використовують даний автомобіль в Україні.
Чому так склалось, що так багато українців використовують авто на іноземних номерах?
У нас в Україні авто дорогі, чому ? на перший погляд всі знають чому, але якщо точно і детально, то ніхто не знає, і я також не до кінця розумію, чому авто яке коштує в ЄС 10 тис. євро у нас коштує 14 -15 тис. євро. Але факт є фактом. Із уживаними авто, ще гірше, у ЄС вони у двічі а то і тричі дешевші а ніж їх аналоги в Україні.
Пригнати авто із ЄС і розмитнити авто також справа не дешева, крім цього до авто є ряд вимог.

Тому українці знайшли "можливість" купувати авто у ЄС, не розмитнювати його і при цьому на законних підста…